Най-добрите електроуреди втора употреба
Ако искате най-новата технология на съдомиялна машина или микровълнова фурна, вероятно е по-добре да си купите нова, защото тези опции са рядкост при продажбата на електроуреди втора употреба. Въпреки това, бихте могли да спестите доста пари, като търсите разопаковани електроуреди или уреди втора употреба, които са със значително намалена цена, но в същото време работят перфектно. Някои може да имат малки драскотини или вдлъбнатини, но това по никакъв начин не би трябвало да се отразява на тяхната работа и те би трябвало да ви служат вярно за дълъг период от време.
Ако търсите употребяван електроуред, прочетете експертните ни съвети относно това къде да пазарувате и за какво да внимавате при избора. Включихме също списък за пазаруване с всички неща, които трябва да имате предвид, преди да направите покупка.
Ако сте готови да направите своя избор и да закупите най-добрите електроуреди втора употреба или разопаковани уреди, прегледайте нашата селекция. Ако пък искате преди това да научите повече за избора на такъв тип електроуреди, прочетете нашето ръководство за избор на електроуред втора ръка в статията по-долу (под продуктите).
От къде да закупите употребяван уред
Има няколко начина да се сдобиете с използван уред. Но ние препоръчваме да купувате от магазин за употребявани уреди, който предлага качествени, проверени и напълно изрядни електроуреди. Също така ви съветваме да пазарувате онлайн, тъй като това ви предлага законната възможност да върнете електроуреда не само поради повреда или дефект, но дори и без да споменавате някаква причина (например забелязали сте, че уредът не пасва на пространството ви или не ви харесва дизайна).
Онлайн магазинът, който инспектирахме и бихме казали, че отговаря на всички условия за качество и добра цена, е restock.bg.
Вижте всички предложения за уреди втора употреба или разопаковани електроуреди ТУК.
Най-надеждните марки уреди
Нашето проучване показва кои са най-надеждните уреди, които издържат дълго време и дават по-малко повреди, когато се използват за втори път. Вижте класацията по-долу:
Кафемашини
- DeLonghi
- Krups
- Nespresso
- Philips
- Saeco
- Voltz
Вижте най-добрите предложения за кафемашини втора употреба ТУК
Прахосмукачки
- AEG
- LG
- Xiaomi
- Grundig
Вижте най-добрите предложения за прахосмукачки втора употреба ТУК
Еър Фрайър
- Electrolux
- Moulinex
- Russel Hobbs
- 4Swiss
Вижте най-добрите предложения за еър фрайър втора употреба ТУК
Уреди за тестени изделия
- Tefal
- Ariete
Вижте най-добрите предложения за уреди за тестени изделия втора употреба ТУК
Кухненски роботи, миксери, блендери
- Broun
- Moulinex
- Silver Crest
Вижте най-добрите предложения за кухненски роботи, блендери и миксери втора употреба ТУК
Аудио продукти
- Creative
Вижте най-добрите предложения за аудио продукти втора употреба ТУК
Грилове и скари
- Russell Hobbs
- Silver Crest
- Ariete
Вижте най-добрите предложения за грилове и скари втора употреба ТУК
Инструменти и оборудване
- Parkside
- Livarno
Вижте най-добрите предложения за инструменти втора употреба ТУК
Ютии
- Rowenta
- Ariete
Вижте най-добрите предложения за ютии втора употреба ТУК
Електрически кани и сокоизстисквачки
- Bosch
- Silver Crest
Вижте най-добрите предложения за ел. кани и сокоизстисквачки втора употреба ТУК
Телефони и таблети
- Apple
- Samsung
Вижте най-добрите предложения за телефони и таблети втора употреба ТУК
Защо да закупим електроуред втора употреба
Според експертите по уреди, цените обикновено са по-ниски в магазините за употребявани уреди, отколкото във физическите магазини. Но основната точка за продажба на тези търговци на дребно е гаранцията. Установихме, че гаранционното покритие варира от шест седмици до шест месеца, включително части и труд. Но независимо от дължината му, всяка гаранция гарантира, че поне ще се сдобиете у дома с уред, който работи.
Какво да очаквате, когато закупите употребяван уред
Изборът
Много магазини за употребявани уреди продават печки, перални, сушилни и хладилници. Те не продават често съдомиялни машини или микровълнови печки, защото цените на тези уреди вече са толкова ниски, че собствениците на магазини няма да правят пари от тях. Няма да намерите много фурни за вграждане, плотове за готвене или хладилници за вграждане, тъй като те могат да изискват изрези с различни размери в стена или плот, така че да се харесат на по-малко купувачи.
Според продавачите, повечето от употребяваните уреди, които ще намерите, ще бъдат на възраст под 10 години, въпреки че някои може да са преди 15 години. И не очаквайте да видите много от най-новите функции.
Изборът на употребявани уреди обикновено изостава от тенденциите. Така че точно сега ще видите хладилници един до друг и перални с горно зареждане. В инвентара на използваните уреди има много бяла и черна техника.
В зависимост от размера на магазина може да има 30 до 40 употребявани уреда от всички видове във всеки един момент, в сравнение с над 100 нови модела в големите магазини. Това може да изглежда като слаб избор, но инвентарът може да се променя всеки ден; просто трябва да продължите да проверявате. В restock.bg има стотици, та дори и хиляди варианти за избор на хладилник, пералня, кафемашина, готварска печка или какъвто и друг уред да желаете.
Продължителност на живота
Техниците по ремонт на уреди обикновено не се занимават с модели, които са на повече от 15 до 20 години, защото вероятно не си струват разходите за ремонт. Едва ли ще извлечете повече полза от тези динозаври. Обикновено продавачите на употребявани уреди искат да са сигурни, че клиентите все пак ще получат средно седем години живот от тях.
Колко дълго ще издържи уредът, който купувате? Това зависи от конкретната машина, но ето някои общи оценки, които трябва да имате предвид от Асоциацията на производителите на домакински уреди (AHAM):
- Хладилник с горен фризер: 14 години
- Хладилник Side-by-side: 12 години
- Хладилник с долен фризер: 11 години
- Сушилня: 12 години
- Пералня с горно зареждане: 12 години
- Пералня с предно зареждане: 11 години
„Искате да знаете възрастта на даден уред, защото това ще ви позволи да балансирате полезния живот на уреда с неговата цена“, казва Джил Нотини, вицепрезидент по комуникациите в AHAM. „Ако похарчите 400 лева за 10-годишен хладилник със среден живот 12 години, трябва да сте наясно и да се запитате дали си заслужава.“
В случая на Дженао-Естрела компромисът имаше смисъл. „Направих изчисленията и въз основа на това колко спестявах, инвестицията ще бъде добра за две до три години“, каза тя. „Очевидно се надявам, че ще продължи много по-дълго от това, но трябва да имате реалистични очаквания. Не е за всеки.“
За да знаете какво да очаквате, вижте списъка ни с най-честите проблеми и ремонти на уреда, който очертава частите на уреда, които най-често се повреждат. Например, вградените ледогенератори са често срещан проблем в хладилниците, така че ако търсите модел с такъв ледогенератор, уверете се, че работи. А мухълът пък може да бъде проблем за редица перални с предно зареждане. Винаги подушвайте за странни миризми и отлепете гуменото уплътнение на вратата, за да проверите за мухъл под него. Друг често срещан проблем с пералните: превключвателите на вратата или капака. Ако не се заключат правилно, барабанът няма да се върти.
Данните от нашите проучвания за основни уреди могат да ви помогнат да претеглите рисковете от конкретен използван уред, като разгледате надеждността на марката. Проучване сред десетки хиляди потребители дава информация дали проблемите са се появили през първите пет години от притежаването на новите им уреди. Вижте кои видове електроуреди се класират най-добре за надеждност:
- Хладилници
- Газови гами
- Електрически печки
- Професионални гами
- Перални машини
- Сушилни за дрехи
Когато става въпрос за очакваната продължителност на живота на уреда, има и изключения от правилото. Например, някои от ремонтните техници, с които говорихме, споменаха, че пералнята с директно задвижване Whirlpool е блестящ пример за истински работен кон. Тези перални с най-високо натоварване са произведени през 90-те години под различни марки, включително Maytag, Kenmore и Roper.
„Мога да продам тази 25-годишна машина за 400 лева, защото е направена като танк и издържа“, казва Леонарди. „След като ги възстановим с нови части, можете да изкарате още 10 или 15 години от тях.“
Цената
По-старите употребявани уреди могат да бъдат с до 75 процента от първоначалната цена на дребно, преди да се вземат предвид всички такси за доставка и монтаж (вижте повече за това по-долу). Но средно можете да очаквате около 50 процента отстъпка – дори ако уредът всъщност изобщо не е бил използван.
„Удивително е колко чисто нови кухненски уреди получаваме“, казва Лесли Уилямс, директор на ReStore в Ню Йорк. „Когато хората купуват дом, те никога не искат кухнята, която е в него. Те искат своя собствена кухня по поръчка, въпреки че това, което има там, е страхотно, чисто ново.“
Доставка
Някои магазини за употребявани уреди изискват сами да организирате вземането и доставката. Някои предлагат доставка срещу заплащане; това може да включва и изнасяне на съществуващия ви уред. Според нашето проучване разходите за доставка варират от 50 лева до 100 лева. Услугите за доставка често работят само на място, така че освен ако нямате собствен камион или планирате да наемете такъв, пазарувайте онлайн с включена доставка.
Не забравяйте да включите разходите за доставка и монтаж в общия си бюджет за използван уред. В крайна сметка те може да струват повече от самия уред, в който случай закупуването на нов от магазин, който включва тези услуги, може да бъде по-добър вариант.
Контролен списък за пазаруване на употребявани уреди
Проучете уреда, който искате да закупите. Имайте представа какви функции искате, преди да тръгнете да пазарувате. Предпочитате ли пералня с горно зареждане или с предно зареждане? Има ли значение дали фризерът на хладилника ви е отгоре или отдолу? Мечтаете ли за конвекторна фурна? Неръждаема стомана ли е? Разгледайте ръководствата ни за закупуване за перални, сушилни, хладилници и асортименти за повече информация относно всички видове тези уреди.
Ако това, което търсите, е по-трудно за намиране – като онази конвекционна фурна – помолете търговците да следят за вас и да ви се обадят, ако получат такъв. И знайте какъв тип източник на енергия имате, за да не губите време, да речем, в разглеждане на електрически уреди, ако имате газови връзки.
Друга изследователска бележка: Използваните уреди рядко идват с ръководства, но производителите обикновено ги предоставят на своите уебсайтове. Просто потърсете номера на модела, за да изтеглите ръководството за вашия уред.
Проверете отзивите за избраните онлайн магазини за употребявани електроуреди. Ние вече сме направили това за вас и със сигурност можем да препоръчаме да пазарувате от restock.bg.
Бележка относно гаранциите: Не забравяйте да ги прочетете. Магазинът трябва да ви даде физическо копие, което е направено изрично за вашия уред и трябва да съдържа информация за това какво е и какво не е покрито. Гаранциите също трябва да са безплатни и да покриват възстановяване или замяна, ако уредът се развали в гаранция.
restock.bg преминават всеки уред през множество проверки, преди един електроуред да стигне до продажба. Това включва тестване на температури за перални машини и хладилници, проверка на скоростите на двигателя и превключвателите и проверка за износени резби на клапани, бъркалки и течове от маркучи на помпата. Това са важни части, които вероятно няма да проверите сами, но трябва да е достатъчно лесно за продавача да ви каже какво е намерено.
Тествайте електроуреда, след като го получите. Проверете вратите, копчетата и превключвателите, независимо дали са за осветление или вентилатори. Потърсете ръжда или повреди, някои от които може да са само козметични, като драскотини и вдлъбнатини. Но протрит или повреден кабел или напукан стъклен плот са проблеми с безопасността, които правят машината забранена за използване.
Направете тест за подушване за миризми на мухъл, плесен, които могат да показват увреждане от вода.Уверете се, че уредът е разположен хоризонтално. И накрая, погледнете ръководството, за да се уверите, че всички части на уреда са там. Можете да направите онлайн търсене за него направо на телефона си, за да видите подвижните части на модела, като рафтове, чекмеджета и стелажи, които трябва да се доставят с конкретната гама или хладилник.