Обща информация
Един добър телескоп е повече от просто удобен начин да видите няколко звезди. Телескоп с подходяща сила и характеристики може да предложи образователен, спиращ дъха опит, който обединява приятели и членове на семейството, за да наблюдават вселената около нас.
Важно е да се замислите как ще използвате телескопа и какви видове обекти искате да наблюдавате с него. Телескопите се предлагат в няколко различни разновидности, които включват съставни, рефлекторни и рефракторни тела. Характеристики като острота, яснота, размер и тегло ще варират в зависимост от дизайна, качеството и използваните материали на телескопа.
За да улесним процеса на закупуване на нов телескоп, направихме няколко препоръки за някои от най-добрите налични опции. Прочетете, за да научите повече за различните функции, които трябва да имате предвид, за да направите добра покупка.
В следващата класация ще ви представим нашия избор за най-добрите любителски телескопи. За ваше удобство сме подбрали онлайн магазините с най-добри цени на съответните модели.
Телескоп KONUS KONUSTART-700B , Рефрактор, С адаптер за смартфон
За вас подбрахме магазина с най-добра цена на пазара.
<<Провери цена>>
Рефракторен телескоп Meade Infinity 70 mm
ефракторният телескоп Meade Infinity 70 mm AZ е качествен рефракторен телескоп на начално ниво, предназначен за наблюдения на Луната и на други обекти от Слънчевата система. Неговата леща на обектива с размер 70 mm създава ярко и остро изображение. Този модел ще Ви помогне да видите полярните шапки и моретата на Марс по време на опозицията, фазите на Венера, пръстените на Сатурн и много други небесни обекти. Телескопът е подходящ и за наземно наблюдение.
Комплектът включва два окуляра – окулярът с дълго фокусно разстояние Ви позволява да обхванете голяма площ, докато за наблюдения с големи увеличения се използва окулярът с късо фокусно разстояние. Моделът е оборудван с визьор с червена точка. Пакетът включва и DVD със софтуера Planetarium.
За вас подбрахме магазина с най-добра цена на пазара.
<<Провери цена>>
Телескоп Celestron Travel Scope 50, Рефрактор
За вас подбрахме магазина с най-добра цена на пазара.
<<Провери цена>>
CELESTRON AstroMaster 90EQ рефрактор
Превъзходен телескоп за начинаещи и по-напреднали любители на астрономията. Подходящ и за астрономически, и за наземни наблюдения, тъй като е снабден с призма, която дава прав образ. Най-добри изображения създава за ярките обекти, като Луна, планети, двойни звезди и звездни купове. Лесен за използване, тъй като е екваториален и когато монтировката се насочи към Полярната звезда се движи както светилата в небето, което позволява лесното им проследяване. Допълнително може да се купи мотор, с който това проследяване да се улесни. Може да се използва и за астрофотография, след закупуването на допълнителни адаптери. Създава ясна представа за небесната сфера и движението на небесните тела по нея, затова е подходящ и за обучение на младите астрономи-любители.
За вас подбрахме магазина с най-добра цена на пазара.
<<Провери цена>>
Рефлекторен телескоп Meade Polaris 114 mm EQ
За вас подбрахме магазина с най-добра цена на пазара.
<<Провери цена>>
Телескоп Levenhuk LabZZ Т1
Телескоп Discovery Sky Trip ST70 с книга
Телескоп Levenhuk Skyline Travel 70
Телескоп CELESTRON, компютризиран, Astro Fi 130, Нютон, WiFi
Телескоп CELESTRON компютризиран Astro Fi 102 Максутов-Касегрен WiFi
Телескоп CELESTRON рефлектор AstroMaster 76EQ Нютон
Вижте още предложения за телескопи ТУК
Как работи телескопът
Телескопът събира светлината от дадена сцена и я фокусира, което от своя страна прави далечните обекти да изглеждат по-близо. Светлината от обекта, в който сте насочили телескопа, преминава през лещата на телескопа и през тръбата. Отворът на обектива определя колко светлина се движи през обектива; по-голяма бленда позволява повече светлина да влезе.
Оптиката вътре в телескопа след това фокусира тази светлина върху точка, което ви позволява да видите обекта. С помощта на пръстен или набиране на телескопа можете да регулирате фокуса и да изострите изображението. Оптиката в окуляра увеличава фокуса, което води до появата на обекти по-близо, отколкото са в действителност. Можете да мислите за окуляра като лупа, тъй като той работи по сходни принципи.
Видове телескопи
За астрономи-аматьори съществуват два основни вида телескопични конструкции: рефлектор и рефрактор. Те изглеждат еднакво, но работят малко по-различно.
Рефлектор
Този дизайн на телескопа се отличава с окуляр, който се простира вертикално от тръбата, обикновено близо до предната част. Огледалото в предната част на тръбата събира светлина. След това тя отразява тази светлина на друго огледало, което отразява светлината към окуляра.
Рефрактор
Това е най-често срещаният дизайн на телескопи с потребителски-аматьорски клас. Голям обектив отпред пропуска светлината през тръбата към огледалото в окуляра в задната част на тръбата. След това светлината преминава в окуляра в задната част на тръбата.
Най-добрите приложения за всеки дизайн
Когато избирате телескоп, първо трябва да се запитате как искате да използвате устройството и кои характеристики са най-важни за вас.
Планирате ли да извадите телескопа си от града за наблюдение в провинцията? Ако е така, вероятно бихте оценили лек телескоп, който е лесен за носене.
Търсите ли начин вашето семейство да наблюдава небесата с ограничен бюджет? Ако е така, може да се интересувате от по-евтина опция за телескоп.
Отговорите на тези въпроси помагат да се определи дали трябва да получите телескоп – рефлектор или рефрактор.
Критерии при избор на елескоп
Яснота и острота
Ако яснотата и рязкостта седят високо във вашия списък с приоритети, препоръчваме използването на телескоп с рефрактор.
Разбира се, рефракторните телескопи понякога страдат от хроматична аберация. Това обикновено се проявява като пурпурна или зелена светлина около предметите. Но това е малък проблем.
Докато имате рефракторен телескоп с голям отвор (и минимално светлинно замърсяване), той може да създаде голямо качество на изображението.
Размер и тегло
Ако живеете в града и трябва да транспортирате телескопа си до места, където можете да видите звездите, размерът на устройството е от значение. Рефлекторните телескопи са най-леките видове. Рефракторните телескопи са по-тежкият вариант; препоръчваме този тип за хора, които не планират да местят телескопа си много.
Преглед на земни обекти
Ако искате да видите “земни обекти” (птици, диви животни), а не небето, рефлекторен телескоп няма да работи. Съветваме ви да се придържате към рефракторен или комбиниран телескоп, за да видите земните обекти.
Разглеждане на бледи звезди
Ако искате да видите бледи звезди и планети, рефлекторът и комбинираният работят еднакво добре. Телескопите на рефрактора вършат лоша работа с бледи обекти.
Термини
Бленда: В телескопа терминът апертура се отнася до едно и също нещо, както в обектива на камерата/фотоапарата. Отворът на блендата е отворът в лещата, през който минава светлината. Голяма бленда позволява повече светлина да влезе в обектива, което означава, че можете по-добре да виждате бледи обекти в нощното небе.
Астрофотография: Астрофотографията е хоби, което комбинира използването на телескопа с цифров фотоапарат. Можете да монтирате фотоапарата към телескопа, позволявайки на фотоапарата да „види“ през окуляра. След това фотоапаратът снима обекти в нощното небе. Това е скъпо хоби, което изисква определени части от оборудването, които са съвместими.
Земни обекти: Когато производителите казват, че техните модели са добри за гледане на земни обекти, те говорят за птици или други отдалечени животни на земята.
Окуляр: Окулярът е частта от телескопа, през която преглеждате обектите. Често можете да сменяте окулярите на телескопа, за да получите по-голямо или по-малко увеличение.
Бледи обекти: Бледите обекти в нощното небе са обекти, които е трудно да се видят, дори и с телескоп. Такива обекти са или много далече, или излъчват много малко светлина.
Фокусно разстояние: Фокусното разстояние е друг термин, който телескопите споделят с обективите на фотоапарата. Обекти, гледани през голям телескоп с фокусно разстояние, изглеждат по-големи от обекти, гледани през малка фокусна дължина.
Светлинно замърсяване: Този термин се отнася до всяко изкуствено осветление във вашия район през нощта. Изкуственото осветление прави използването на телескоп трудно, тъй като светлината може да размие слабите звезди.
Увеличение: Ако окуляра на телескопа има голямо увеличение, обектите ще изглеждат по-големи. Окулярът и фокусното разстояние заедно определят колко увеличение ще видите, когато използвате телескопа.
Оптична тръба: Това е тялото на телескопа, което държи лещите и огледалата вътре в него.
Софтуер: Много телескопи, дори модели за начинаещи, имат софтуер, който насочва телескопа. Ако търсите повече функции, можете да закупите софтуер отделно от това, което придружава телескопа.
Триножник: Триножникът е трикрако поддържащо устройство за телескопа. Той поддържа тежестта на телескопа, като същевременно ви позволява да завъртате позицията му. Триножките, които се доставят с телескопите, често са крехки модели. Може да пожелаете да преминете към статив с по-здрава опорна основа.